Nejeden milovník kávy v tejto chvíli spozornel. Hneď na úvod vás však musíme upozorniť, že ak neplánujete za panelákom obrábať plantáže, veľkú úrodu mať nebudete. Na jednu-dve šálky espressa to však možno postačí – dámy a páni, predstavujeme vám peknú a nenáročnú izbovú rastlinku, kávovník arabský!
Do moderných aj malých priestorov
Ako sme už spomínali, ide o rastlinku, z ktorej sa naozaj vyrába obľúbený teplý nápoj s kofeínom. A ak máte moderne zariadený dom alebo byt, určite túto izbovú rastlinu odporúčame – je nenáročná, skrášli každý kút a pri dôkladnej starostlivosti a trpezlivosti naozaj jedného dňa pozbierate úrodu. Začnime teda tým, ako sa o taký kávovník treba starať. Aj keď sú jeho domovinou horské oblasti Etiópie a pestuje sa v v tropických a subtropických oblastiach, aj v miernom pásme a ďalších oblastiach ho možno pestovať v interiéri ako izbovú rastlinu. Je charakteristický tuhšími zvlnenými listami, ktoré môžu dosahovať dĺžku až 15 cm. Ide o najrozšírenejší druh kávovníka, ktorý je pestovaný na výrobu kávy. Pozor, nie je to však maličká rastlinka – v prirodzených podmienkach dorastá pokojne aj do výšky 6 m, pri pestovaní v kvetináči na cca 2 až 3 m. Ak potrebujete niečo do malého priestoru, zožeňte si jeho zakrpatenú odrodu. Hodí sa do svetlých moderných interiérov, ktoré dokáže rozvoňať svojimi kvetmi.
Nepolievajte ho zhora
Aj keď ide o nenáročnú “izbovku”, predsa len musíte dodržať aspoň pár pravidiel. Kávovník arabský patrí do presvetlenej miestnosti, ale nie na priame slnko, pretože slnečné lúče by mohli spáliť jeho listy. Nemá rád časté premiestňovanie, za čo sa zvykne pomstiť opadávaním listov, takže miesto preňho vyberajte zodpovedne a starostlivo. Okrem toho ešte nemusí prievan, takže si dajte pozor, aby nebol v dosahu klimatizácie alebo pri okne. Čo sa týka polievania, kávovník vyžaduje pravidelnú výdatnú zálievku, počas leta aj dva razy týždenne. Polievame takým spôsobom, že kvetináč s rastlinou postavíme do nádoby s vodou, v ktorej ho necháme asi pol hodinu. V zime polievame menej, no rastlina by nemala preschnúť. Kávovník nie je náročný na substrát, bude mu stačiť aj ten univerzálny, ak by ste mu však chceli urobiť veľkú radosť, hodí sa mierne kyslý hlinito-piesčitý substrát.
Nerodí? Možno ešte nenastal jeho čas
Zapáčil sa vašej sestre alebo kamarátke? Nie je problém – kávovník sa dá rozmnožiť pomocou kvalitných polodrevnatých odrezkov. Neodporúčame pestovať ho z dozretých semien, pretože tie, ktoré dozrejú v bytových podmienkach, sa obvykle vyznačujú nízkou klíčivosťou. Najčastejším problémom, ktorý pestovalia kávovníka majú, sú buď opadávajúce listy, hnedé fľaky na nich alebo to, že kávovník nekvitne a nerodí. V prvom prípade môžu byť príčiny rôzne – rýchle zmeny teploty, prievan, príliš nízka teplota v miestnosti aj nedostatok živín. Pri fľakoch na listoch je na vine väčšinou slnečné svetlo a to, že je mu rastlinka príliš vystavená, takže ju presuňte na iné, menej slnečné svetlo. Ak vám kávovník nekvitne a nerodí, tiež za to môže byť zodpovedných viacero faktorov. Možno je len príliš mladý a vy si musíte na svoju prvú “úrodu” ešte počkať, alebo nie sú splnené pestovateľské podmienky ako dostatok zálievky, živín alebo svetla. Každopádne, keď ste sa úrody už dočkali, mali by ste ju po upražení mať kde pomlieť a urobiť si z nej tú najlepšiu domácu kávu. Pre výber toho najlepšieho kávovaru si pozrite nami odporúčaný test kávovarov, aby ste nakúpili naozaj kvalitne. Odporúčame vždy kupovať len tie najlepšie produkty, nielen čo sa kávovarov týka!