Close

Všimli ste si, že nábytok staršej výroby vydrží toho oveľa viac, než ten, ktorý si kúpite dnes? Hlavne preto sa oplatí investovať čas aj peniaze do opravy. Zároveň tým šetríte životné prostredie a vdýchnete život veciam, ktoré by ste už len vyhodili. Možno vás oprava starého nábytku začne baviť a budete sa tomu venovať aj dlhodobejšie. Postup na opravu starého nábytku vám v skratke popíšeme v tomto článku.

Renovácia nábytku – ako opraviť nábytok rýchlo a lacno? (Foto: unsplash.com)

Ešte skôr ako začnete, hľadajte inšpiráciu. Môžete navštíviť obchody s nábytkom, prezrieť katalógy, certifikované detské ihriská a iné.

Úprava povrchu

Ako prvé je potrebné začať s prebrúsením povrchu, aby ste odstránili škvrny. V prípade, že sú na nábytku nejaké priehlbiny alebo zárezy, tak ich vyplňte tmel na drevo spolu so živicou. Spracovanú zmes pritlačte na drevo, aby sa dobre prichytila. Keby ste to neurobili, tak by sa mohlo stať, že by sa pri opätovnom brúsení odlomila. Pred zaschnutím opravené miesto zahlaďte a navlhčite. Mala by byť zarovno so zvyškom povrchu. Ak potrebujete nábytok prevážať, nemusíte sa báť jeho rozmontovania na menšie časti. Na prevoz potom pohodlne postačí aj taký opel astra.

Brúsenie

Zmes by mala schnúť približne hodinu alebo pokým nie je tvrdá na dotyk. Vtedy je pripravená na opätovné prebrúsenie, tentokrát dohladka. Zbrúste len toľko, aby zostala zmes len vo vyplnenej diere, pretože potom by mohla byť viditeľná. Menšie nerovnosti a praskliny na povrchu sa dajú upraviť tmelom. Ak sa chystáte na morenie, tak siahnite po tmavšom odtieni tmelu. Znovu povrch prebrúste, no tento raz už len jemne.

Farba

Keď je povrch rovnomerný a pripravený, tak je na rade morenie. Ideálne je použiť svetlé moridlo, aby sa zachoval starobylý efekt. Nasaďte si rukavice a moridlo opatrne aplikujte handričkou. Zasychá krátko, takže je potrebné pracovať rýchlo. Namorte celý kus nábytku, aby nebola farba nerovnomerná. Na záver už len použite vosk, lak alebo tmel. Ochránia lak proti vode a dodajú nábytku hladký vzhľad.