Close

Vybudovali ste si vlastnú saunu a teraz ste sa pustili do zariaďovania? Dôležitou súčasťou je saunová pec. Keďže celá sauna nie je malá investícia, tak by ste každý nákup mali poriadne zvážiť. Poradíme vám, ako si vybrať tú správnu saunovú pec, ktoré parametre sú pri výbere dôležité a koľko je dobré do nej investovať.

Výber saunovej pece – čo treba pred nákupom vedieť?

Funkcie saunovej pece

Dalo by sa povedať, že pec je základom a celým srdcom sauny. Jej hlavnou úlohou je rýchlo zohriať saunu a udržiavať teplotu. Okrem pece je teda dôležitá aj stavba, materiály a izolácia. No to už je na inú tému, vráťme sa k peci. Výber nie je až tak široký, takže kúpou pece nestrávite až tak veľa času. Pre ľudí, ktorí majú radi klasiku, sú najlepšie saunové pece na drevo. Pre jednoduchšiu údržbu je lepšia kúpa elektrickej pece. Tie sú výhodné aj z hľadiska jednoduchej stavby. Toto zariadenie iba umiestnite, zapnete do elektrickej siete, nastavíte teplotu a počkáte, kým sa sauna vyhreje.

Dôležité parametre pri výbere

Základným rozhodnutím je výber typu pece, čo sme spomínali už aj vyššie. Máte na výber z elektrických pecí a pecí na tuhé palivo. Výhodou je tradičná atmosféra a nevýhodou zložitejšia stavba, potreba udržiavania ohňa a odstraňovanie popola. Čo sa týka ceny, tak saunové pece sa pohybujú v niekoľkých stovkách eur. Záleží na materiáloch, prevedení, veľkosti, výkone aj značke. Toto všetko by ste si mali vyvodiť z toho, akú saunu ste skonštruovali. Čím väčšia sauna je, tým by mala byť aj pec výkonnejšia, kvalitnejšia a väčšia. Vždy je lepšie investovať do takéhoto zariadenia viac, no treba si najprv spraviť prieskum na trhu a značiek.