Close
Zdravé stravovanie: Čo jesť a čomu sa vyhnúť?

Zdravé potraviny by ste nemali jesť len v tom prípade, ak chcete schudnúť. Mali by ste ich jesť hlavne kvôli vášmu zdraviu a ich pozitívnemu vplyvu na vaše telo. Obsahujú množstvo minerálov, vitamínov a látok prosperujúcich vášmu telu. Ktoré potraviny sú preplnené vitamínmi a určite by ste ich mali zaradiť do svojho stravovacieho plánu?

Dostatok pohybu, spánku a správne stravovacie návyky môžu byť najlepšou prevenciou voči rôznych ochoreniam a vírusom, či už hľadáte spôsoby ako sa vyhnúť ochoreniam ako chrípka alebo kvasinková infekcia.

Zelenina

Za deň by ste mali zjesť aspoň 500 gramov zeleniny. Tá vám dodá do tela vlákninu, ktorá dopomáha správnemu tráveniu. Okrem nej je v zelenine kopa vitamínov a minerálov. Neexistuje jeden druh zeleniny, ktorý je úplne najlepší. Mali by ste zjesť z každého rožku trošku. Sú však niektoré druhy, ktoré sú o niečo lepšie od ostatných a tými sú napríklad avokádo, kel, špenát, brokolica, paradajky či špargľa. Tie by ste mali zaraďovať o niečo viac ako ostatné. Dá sa to aj v malom, ako napríklad bylinky na balkóne.

Ovocie

Veľa z nás nie je zvyknutých jesť ovocie. Viac máme chuť na ovocie v lete ako v zime, no ovocie by sme mali jesť celoročne. Čo sa týka druhov ovocia, po ktorých by ste mali siahať najviac, mali by to byť granátové jablko, banán, grepfruit, brusnice, čučoriedky aj marhule. Samozrejme, záleží od ročného obdobia, kedy je sezóna daného obdobia.

Semienka

Dopĺňať ich môžete k akémukoľvek jedlu. Je viacej druhov semienok, ktoré by ste mali doma určite mať. Patria tu hlavne chia semienka, ktoré patria asi medzi tie najznámejšie. Obsahujú množstvo bielkovín a vápnika. Ďalšími sú konopné semienka bohaté na aminokyseliny a tiež bielkoviny. Veľmi zdravé sú aj ľanové semienka, ktoré pomáhajú hlavne pri chudnutí, keďže potláčajú chuť do jedla.