Close

Okná a dvere sú pri starších domoch hlavným zdrojom úniku tepla. Dôvodom úniku tepla je nekvalitné zasklenie, škáry v ráme okna a netesnosti v miestach osadenia dverí. Z týchto dôvodov by ste mali uvažovať nad ich výmenou. Pri nových dverách zvážte tieto vlastnosti: vysoká stabilita, optimálne tepelno-izolačné vlastnosti, maximálna zvukotesnosť, zabezpečenie proti vlámaniu.

Vchodové dvere netesnia? Tieto rady môžu pomôcť
Vchodové dvere netesnia? Tieto rady môžu pomôcť (Foto: unsplash.com)

Pri rekonštrukciách by ste mali dosiahnuť štandard, kedy súčiniteľ prechodu tepla by mal zodpovedať hodnotám U ≤ 0,8 W/(m2.K). Pri vchodových dverách si môžete vytvoriť zádverie, čo j e odborníkmi najčastejšie odporúčaný spôsob. Najčastejšie je to malá miestnosť, kam umiestnite botník, vešiak na kabáty. Až z tejto miestnosti sa namontujú posuvné interiérové dvere ďalej do domu. Takto odstránite tepelný most a udržíte teplo domova doma.

Menej nákladným riešením sú tesniace lišty s kefkou, dutinkou či gumené tesnenia, ktoré jednoducho nalepíte na spodnú hranu dverí a prievanu sa tak na dlho zbavíte. Je to rýchle, lacné a pomerne účinné riešenie.