Close

Nezabúdajte pravidelne udržiavať a vyčistiť vašu klávesnicu od nečistôt. Klávesniciam škodí prach, omrvinky z jedla, a najmä rozliata tekutina. Od jednotlivých zvyškov jedál a tekutín sa v klávesnici môžu vytvárať rôzne mikroogranizmy a plesne. Tie môžu byť príčinou rôznych kožných a iných problémov.

Údržba a čistenie klávesnice. Postačí vysávač či voda
Údržba a čistenie klávesnice. Postačí vysávač či voda (Foto: unsplash.com)

Nezabúdajte na pravidelnú prevenciu

Preventívne pravidelne povysávajte vysávačom klávesnicu, dajte pozor na jemné časti klávesnice aby ste ich nenasali alebo nepoškodili. Alternatívou je špeciálny stlačený vzduch v spreji, ktorým miesto vysatie prach a špinu vyfúkame von. Pred vyfúkaním otočte klávesnicu hore nohami, aby čiastočky prachu vypadli von.

Ako vyčistiť klávesnicu

Ak si myslíte, že káva či iný nápoj vo väčšom objeme ukončí život klávesnice, či notebooku ak sa jedná o klávesnicu na ňom, možno sa mýlite. Ak sa stane táto pohroma, ihneď odpojte klávesnicu, alebo vypnite počítač, aby tekutina nespôsobila skrat v klávesnici. Odpojte klávesnicu, otočte ju dole hlavou a vytraste tekutinu. Pokúste sa odpojenú klávesnicu prepláchnuť destilovanou vodou, samozrejme pozor na elektronické časti, aby sa zbavila aj zvyškov nečistôt. Práve nečistoty spôsobujú zaseknutie kláves.

Ak sa dá rozoberte klávesnicu a poliate časti opláchnite destilovanou vodou. Obyčajná voda z kohútika spôsobuje kvôli minerálom koróziu kontaktov. Na koniec jednotlivé súčasti klávesnice nechajte dokonale uschnúť. Potom klávesnicu opäť zložte a pripojte k počítaču. Tento postup je všeobecne odporúčaný, nemusí však vždy viesť k požadovaným výsledkom.