Close

Dni sú čoraz dlhšie a teploty čoraz vyššie. Aj keď by sme si možno najradšej udržali doma príjemnú klímu, netreba zabúdať na pravidelné a hlavne dostatočné vetranie. Viete, ako správne vetrať v lete a to aj v tie najhorúcejšie letné dni? Dnes to bude stručné, no veríme, že naše rady pomôžu.

Ako správne vetrať v lete? Po 30 minút každé 2 hodiny
Ako správne vetrať v lete? Po 30 minút každé 2 hodiny (Foto: unsplash.com)

Intenzita vetrania závisí aj od kvetov v interiéri, alebo či sa jedná o novostavbu, ktorá ešte nie je vyschnutá. Optimálne je vetranie oknami otvorenými dokorán. Dĺžka trvania vetrania pritom závisí na vonkajšej teplote. Čím je chladnejšie, tým kratší čas je potrebný.

Vetrajte aspoň 30 minút

Ráno vyvetrajte poriadne, otvorte všetky okná dokorán aspoň na 5 minút. Ak okno nemôžete otvoriť úplne, vetrajte po dobu aspoň 15 minút. Toto platí hlavne v zime, v lete treba vetrať dlhšie. V lete by okná mali zostávať otvorené aspoň polhodinu. V priebehu dňa je potrebné vetrať v závislosti na vlhkosti v miestnosti, najlepšie každé dve hodiny alebo aspoň niekoľkokrát za deň. V kúpeľni, v záchode, v kuchyni alebo v spálni vetrajte najčastejšie, kľudne nechajte otvorené okno aj počas celého dňa.

Nevetrajte, keď teplota vzduchu vonku je vyššia, ako teplota v byte. Takto púšťate do bytu teplý vzduch a zohrievate tak v byte všetky predmety a trpíte horúčavou.  Vhodnejšou alternatívou ako prievan horúceho vzduchu z vonku, je rozprúdiť vzduch ventilátorom.